Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w światowej elicie
W kategorii, obejmującej całość dorobku naukowego, uwzględniono dziewięcioro badaczy z UMW. Druga kategoria dotyczy osiągnięć naukowych i publikacji w 2023 roku. W tym zestawieniu wyróżniono 28 naukowców tej uczelni – o 9 więcej niż rok wcześniej.
Rozwój potencjału kadry
– Tak duży wzrost liczby wyróżnionych naukowców w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia jest dla nas powodem do satysfakcji – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Na liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie w 2023 r. znalazło się wiele nowych nazwisk Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To dla mnie bardzo ważne w kontekście działań, które prowadzimy na rzecz budowania doskonałości w nauce. Sukcesy naszych badaczy są potwierdzeniem, że jest to słuszny kierunek, a potencjał naszej kadry naukowej rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Obecność naszych naukowców w tym rankingu to nie tylko element budowania naszej pozycji na arenie międzynarodowej, ale także silny atut w przyciąganiu najlepszych studentów, doktorantów i pracowników naukowych oraz większa szansa na nawiązanie współpracy z biznesem i przemysłem.
Wskazują najlepszych naukowców na świecie
World’s Top 2 proc. Scientists jest prestiżowym zestawieniem przygotowywanym przez zespół badawczy pod kierownictwem profesora Johna Ioannidisa z Uniwersytetu Stanforda. Ranking ten powstaje przy współpracy z wydawnictwem Elsevier i systemem baz danych Scopus, który gromadzi szczegółowe informacje na temat publikacji naukowych i cytowań. Ranking ten ma na celu identyfikację 2 proc. najlepszych naukowców na świecie, bazując na ich wkładzie w rozwój nauki i osiągnięciach badawczych. Z tego powodu ma ogromne znaczenie zarówno dla naukowców, jak i dla samej uczelni.
Dorobek, cytowania, publikacje
Dla badaczy to prestiżowe wyróżnienie, które potwierdza, że ich praca ma znaczący wpływ na rozwój nauki w świecie. Znalezienie się w takim zestawieniu zwiększa ich rozpoznawalność międzynarodową, ułatwia dostęp do grantów i współpracy z innymi instytucjami badawczymi oraz podkreśla jakość ich dorobku naukowego.
Ranking opiera się na kompleksowej analizie dorobku naukowego z uwzględnieniem obiektywnych wskaźników, m. in: liczby cytowań, wskaźnika Hirscha (h-index), liczby publikacji naukowych w czasopismach o dużym wpływie.
Zestawienie składa się z dwóch odrębnych kategorii. Pierwsza z nich obejmuje całość kariery naukowej, od początku działalności do ostatniego roku. W drugiej kategorii ocenia się osiągnięcia naukowe za ostatni rok.
UMW jest jedyną polską uczelnią medyczną notowaną w tegorocznej edycji Academic Ranking of World Universities (ARWU).
Naukowcy UMW w kategorii, dotyczącej całego dorobku naukowego w edycji rankingu Top 2 proc. 2024 (kolejność według pozycji w rankingu):
- Prof. dr hab. Piotr Ponikowski
- Prof. dr hab. Jacek Szepietowski
- Prof. dr hab. Marek Jutel
- Prof. dr hab. Ewa Anita Jankowska
- Prof. dr hab. Adam Matkowski
- Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel
- Prof. dr hab. Maciej Zabel
- Prof. dr hab. Joseph Prandota
- Prof. dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka
- Prof. dr hab. Piotr Ponikowski
- Prof. dr hab. Ewa Anita Jankowska
- Prof. dr hab. Marek Jutel
- Prof. dr hab. Jacek Szepietowski
- Prof. dr hab. Błażej Misiak
- Prof. dr hab. Łukasz Matusiak
- Prof. dr hab. Agata Mulak
- Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz
- Prof. dr hab. Adam Matkowski
- Dr Anna Paradowska-Stolarz
- Prof. dr hab. Julita Kulbacka
- Prof. dr hab. Andrzej Szuba
- Prof. dr hab. Mieszko Więckiewicz
- Prof. dr hab. Agnieszka Piwowar
- Dr Maciej Spiegel
- Prof. dr hab. Izabela Fecka
- Dr hab. Maria Magdalena, Bujnowska-Fedak, prof. UMW
- Dr hab. Bożena Karolewicz, prof. UMW
- Prof. dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka
- Prof. dr hab. Katarzyna Zatońska
- Dr hab. Kinga Grzech-Leśniak, prof. UMW
- Prof. dr hab. Joanna Rosińczuk
- Prof. dr hab. Anna Brzecka
- Dr hab. Monika Biernat
- Dr Beata Kowalska-Krochmal
- Dr Sylwia Płaczkowska
- Dr Izabela Berdowska
- Dr Jolanta Sarowska